Menu
27 lipca 2017 r. TEKST: admin

Triada – Koszulowa Garderoba

Mówi się, że mężczyźnie wystarczą tylko dwie koszule, ta czysta i ta w praniu. Proponujemy jednak nieco szerszą podstawę dla koszulowej garderoby, choć do jej zbudowania wystarczą trzy kolory. Przed Wami absolutny fundament w szafie stylowego faceta - koszulowa triada!

O tym, że najbardziej uniwersalną koszulą jest biała, mogliście przeczytać w jednym z poprzednich wpisów. Kiedy jednak na widok kolejnej białej sztuki dostajemy oczopląsu, warto się zastanowić jak rozbudować swoją kolekcję. Koszulowa garderoba to projekt, który pozwoli Wam skompletować zestaw koszul gotowych na każdą okazję. Zaczynamy od podstaw, a dzisiejsza triada skupia się na trzech kolorach, które pozwolą zachować uniwersalność, a jednocześnie wprowadzą różnorodność w naszej szafie. Do bieli dołączają błękit i blady róż!

Nie będę Was zamęczał po raz kolejny pisaniem o białej koszuli. Na jej temat więcej możecie przeczytać tutaj i tutaj. Skupmy się na pozostałych dwóch kolorach, bo jeśli ustępują one bieli pod względem użytkowości, to tylko nieznacznie.

Błękitna koszula to prawdziwy biznesowy klasyk. O ile biel kojarzy nam się formalnie i oficjalnie, o tyle błękit budzi skojarzenia z profesjonalizmem i biznesem. Nic zatem dziwnego, że to jeden z najczęściej wybieranych kolorów przez osoby pracujące na co dzień „pod krawatem”. Myli się jednak ten, kto uzna błękitną koszulę za nudną towarzyszkę korporacyjnego garnituru! W przeciwieństwie do bieli, błękit może mieć wiele odcieni i płynnie dopasowywać się do sytuacji.

Ciemniejszy odcień będzie świetnie wyglądał przy koszuli button-down, z rozpiętym kołnierzykiem i bez krawata. Ot luźne wyjście na spacer, casual friday czy wieczorny wypad na miasto. Z drugiej strony, jasne, pastelowe odcienie stanowią świetne tło dla granatowego lub szarego garnituru i ciemniejszego krawata, nie ustępując białej koszuli. Jak zwykle, prócz koloru ważną rolę odgrywa również faktura materiału. Im grubsza i wyraźniejsza, tym mniej formalny charakter koszuli. Błękitny drobny twill pasuje do garnituru, a grubszy, wyraźny oxford do jeansów lub chinosów i sportowych marynarek.

Skoro koszulowa garderoba poszerzyła się już o jeden kolor, pora na trzeciego gracza – róż. W jego przypadku robi się jeszcze ciekawiej. Ci z Was, którzy śledzą temat, zapewne czytali już wielokrotnie, że różowy jest kolorem mocno niedocenianym przez mężczyzn, ale prawdziwy facet się go nie boi. Prawdziwy facet nie boi się żadnego koloru, a różowy potrafi przekuć w swoją kartę atutową! Kiedy bowiem obracamy się w środowisku dość konserwatywnym, gdzie królują białe lub błękitne koszule, pastelowy różowy będzie ciekawym powiewem świeżości. Pozostaje bardzo uniwersalny, ale jest rzadziej spotykany i ma szansę nieco podciągnąć stylistycznie nawet prosty zestaw. Szary garnitur, ciemny krawat i różowa koszula to sprawdzony kierunek, ale odważniejsi mogą spróbować połączeń z bielą, beżem, fioletem, a nawet zielenią w różnych konfiguracjach.

W modzie codziennej z różowym spotykamy się nieco częściej, ale dalej jest to kolor kojarzony raczej z kobietami. Nic nie szkodzi na przeszkodzie złamać nieco stereotyp i zamiast zakładać klasyczną białą koszulę OCBD (oxford cloth button-down), zamienić ją na różową. Świetnie sprawdzi się ze spodniami we wszystkich odcieniach niebieskiego, ale również z białymi, beżowymi, czy miętowymi. By nie przesadzić z ilością kolorów, polecam trzymać się nieco bardziej zgaszonych, pastelowych odcieni. To zestaw, który sprawdzi się na wyjście ze znajomymi w ciepły letni wieczór, czy na randkę lub wakacyjny wypad za miasto. Podkreśli nasz dystans do siebie i ubrań, które nosimy, dostarczy niezbędną porcję luzu i doda cenną porcję stylu.

Jeśli te podstawy masz już opanowane, a na widok gładkiej koszuli ziewasz z nudów, zajrzyj do kolejnego wpisu z serii koszulowa garderoba – zmierzymy się z wzorami, drżyjcie prążki, pasy i kraty!

Źródła zdjęć w kolejności występowania: thenordicfit.com, bntailor.tumblr.com, articlesofstyle.com, esquire.nl

Shop the story