Menu
24 grudnia 2015 r. TEKST: admin

Spodnie w szkocką kratę

Pytanie o kraciaste spodnie to jedno z najczęściej spotykanych u nas w butiku pytań. „Czy mogę nosić spodnie w ostrą kratę.?” „To fajny materiał na marynarkę, ale jak z niego będą wyglądały spodnie?” albo „Jak to będzie wyglądać z gładką marynarką?” itd., itp. … odpowiedzi na te pytania będziemy dziś szukać w szkockich uroczyskach. To że mężczyzna może zestawić kraciasty dół do gładkiej góry wiadomo tam od kilkuset lat!

kilts_from_behind.0

44d399f085927d489b70f6c4a54e8824Na grafice obok widać różne rodzaje krat i ich nazwy. Każda z nich nadaje się na odd trousers. Jedne rodzaje krat są łatwiejsze, inne trudniejsze do noszenia. Ale dziś nie będziemy się zajmować pepitkami, kratkami księcia Walii. To tematy dla mięczaków! Prawdziwy szkot rzuca pieńkiem, gra z kumplami w rugby i pije niewykastrowaną whisky. Tartan to materiał dla twardzieli.

Krata szkocka, inaczej tartan, to tkanina z owczej wełny charakteryzująca się szerokimi, nakładającymi  się na siebie pasami w różnych kolorach, odbijających lustrzanie (czyli występujących w równych odległościach).  Ale czym różni się zwykła krata od prawdziwego tartanu? Odpowiedzi udziela nam Kinloch Anderson, producent tartanowych ubrań, dostawca dworu królewskiego. Tradycyjny tartan powiązany jest z konkretną rodziną, klanem, regionem albo instytucją. Są ich setki, o ile nie tysiące. O prawdziwości tartanu świadczy więc ta specyficzna wartość dodana, a nie sam wzór.

Szkoci traktują sprawę bardzo serio, mają oficjalny spis tartanów, a strona Kinloch & Anderson udostępnia specjalną wyszukiwarkę pozwalającą po nazwisku odnaleźć swój rodowy tartan. Obawiam się, jednak, że wpisywanie tam nazwisk z końcówką –ski i –cki mija się z celem.

research_3

Tartan wszedł do mody, zwłaszcza damskiej, ale mężczyźni też go noszą.  Kilt jest częścią stroju ceremonialnego i tam będziemy szukać pierwszych inspiracji.

tartan zdjęcia1

Nie będę owijał w bawełnę. Nie każdy będzie dobrze wyglądał w tartanowych spodniach. Taka krata bardzo nam optycznie powiększy dół (biodra, uda), jeśli więc jesteście panowie Słowianami z krwi i kości, charakteryzujecie się zapewne przyciężkim dołem naszego plemienia. Jeśli jednak w waszych żyłach płynie nieco romańskiej krwi i macie szczupłe nogi i wąskie biodra, wskakujcie w tartan!

Oto garść porad jak unieść tartanowy look:

1.     Upewnij się, że masz figurę odpowiednią dla tak wyraźnego wzoru albo upewnij się, że nie będzie Ci przeszkadzało jeśli jej nie masz!

2.     Zrób swoje tartanowe spodnie tak wąskie jak się da.

tartan zdjęcia2

3.     Mankiet? Czemu nie, koniecznie gruby. Wąskie spodnie w kratę świetnie wyglądają z mankietem.

4.     Zacznij od stonowanych kolorów, takie tartanowe spodnie jak niżej byłyby najbardziej bezpiecznym wyborem.

5.     Pamiętaj o ogólnej zasadzie łączenia wzorów która mówi, że dużą kratę można łączyć z mniejszą…

6. … ale najlepiej nie kombinuj i poza spodniami zostaw wszystko gładkie. Granatowa marynarka będzie tu zdecydowanie najlepsza.

15d8ea7558c18877740db8d90047c4bf

7. Tartanowe spodnie same w sobie są mocnym stylistycznym wyborem. Może warto je jeszcze „podkręcić” i nosić na fajnych szelkach i zakładać do nich kolorowe skarpety?

tartan zdjęcia3

8.     Koniecznie załóż do nich dobre szkoty, czyli brązowe brogsy.

tartan zdjęcia4

9.     Szkocka krata przekracza bariery klasycznej elegancji i świetnie czuje się w różnych konwencjach.

tartan zdjęcia5

Kolekcję tartanów znajdziecie w Macaroni Tomato Warszawa. Specjalny katalog szkockich krat pozwoli Wam spełnić najdziksze marzenia o tartanowych spodniach, kamizelkach czy marynarkach. Kiltów nie szyjemy.