Menu
10 listopada 2017 r. TEKST: admin

Chukka boots – Perfekcyjne buty do jesiennego casualu?

Chukka to zabójczo uniwersalne buty, które warto mieć w swojej szafie, szczególnie jesienią i zimą. A jeśli na dodatek wybierzemy te wykonane z czekoladowego zamszu, mamy buty pasujące właściwie do wszystkiego.

Choć chukka będą się dobrze czuły nawet z flanelowym garniturem, najbardziej przydadzą się pośrodku spektrum formalności. Są idealne na te dni, kiedy oxfordy będą zbyt formalne do naszego zestawu bez marynarki, ale sneakersy wciąż zbyt sportowe. Świetnie sprawdzają się też kiedy chcemy zupełnie nieformalnemu zestawowi dodać bardziej eleganckiego sznytu.

Przykładem może być to, co widzicie na zdjęciach – wojskowa kurtka, granatowy golf, białe spodnie i czekoladowe chukka. Zestaw oparty na prostych połączeniach kolorystycznych, którego najbardziej wyróżniającym się elementem jest kolorowy szalik i białe spodnie. To jest to, co bardzo lubię na siebie zakładać w te casualowe dni. A kiedy nie mam ochoty na kombinowanie z butami – a zwykle nie mam – efekt jest taki, jak na zdjęciach.

Chukka nie odwracają uwagi, nie odciągają wzroku od reszty zestawu. Są idealnym kompanem wtedy, kiedy chcemy oprzeć cały zestaw na jednym, może dwóch mocnych elementach. Na dodatek do jesiennej palety barw chyba żaden kolor butów nie pasuje tak dobrze, jak czekoladowy brąz – który przy okazji nie brudzi się tak bardzo jak jaśniejsze buty, co przy np. błocie pośniegowym na ulicach jest nieocenione.

O tym, czemu zamsz świetnie sprawdzi się o tej porze roku już pisaliśmy tu. A jaką podeszwę wybrać? Przy tych odpowiedź jest raczej oczywista: gumową, która nie dość, że zapewnia lepszą przyczepność i izolację od podłoża, to jeszcze do tego bardziej pasuje do ich nieformalnego charakteru. Chukka na skórze to niepraktyczny wybór, którego bym unikał.

Osobiście noszę chukka jako alternatywę dla trzewików – których przecież większość z nas, nawet zimą, w ogóle nie potrzebuje do poruszania się po mieście. Chukka są łatwiejsze do założenia i wygodniejsze, a różnicy w komforcie termicznym praktycznie nie zauważymy. W warunkach codziennego krążenia między mieszkaniem, samochodem, biurem czy sklepem trzewiki mogą być wręcz za ciepłe i niepraktyczne, bo obejmują nam łydki.

Czy złoty środek istnieje? Pewnie nie. Na pewno nie każdy zgodzi się z moją opinią – ale dla mnie właśnie chukka to perfekcyjne buty do jesiennego casualu.

Fotograf: @mr.firebeardphotography

Shop the story