Menu
1 lutego 2016 r. TEKST: admin

Odd vest

„Odd vest”, czyli zdekompletowana kamizelka - czym jest i jak ją nosić? W poniższym artykule spróbujemy się zmierzyć z sezonowym trendem, który szturmem podbił serca eleganckich mężczyzn i pozostał w modzie na dłużej.

Zgodnie z nazwą, to kamizelki garniturowe noszone jako osobny element. Swoją obecność zaznaczyły już w poprzednim sezonie. Zostały bardzo dobrze przyjęte i zagościły na światowych ulicach. Wielu wróżyło im tylko przejściowe zainteresowanie, tymczasem kamizelki na stałe zagościły wśród modnych mężczyzn. Cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem, które wręcz wzrasata, wraz z pojawiającymi się nowymi propozycjami. Obecnie odd vest’y funkcjonują już jako samodzielny dodatek, uszyty najczęściej z zupełnie innej tkaniny niż garnitur, czy marynarka. Właśnie w tym tkwi cała magia.

SAM_6772 17833048

Odd vest, to propozycja o dwoistej naturze.

Z jednej strony stanowi element ubioru idealny dla świadomych swojego stylu elegantów. Odważne wzory, duża możliwość personalizacji i przykuwająca uwagę prezencja sprawiają, że łatwo dzięki takiej kamizelce wyrazić swoją indywidualność. Jeśli chcesz podkreślić swój styl, to wybór właśnie dla Ciebie.

Inspiracje - dwurzędowa kamizelka + zaszewki

Z drugiej strony, to dobry wybór i dla tych, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w świecie mody męskiej. Jedna marynarka klubowa i do tego dwie lub trzy odd vest i masz już całkiem ciekawą garderobę. Wybór stosownego egzemplarza pozwoli ciekawie urozmaicić Twoje bazowe zestawy i da sygnał otoczeniu, że jesteś świadom swojej garderoby. Kamizelka wprowadzi do niej wiele świeżości, a jeśli postawisz na uniwersalny wzór i materiał, odwdzieczy się mnogością zastosowań.

7ff33174e9245481bb995684140f0fe7

Jak właściwie podejść do tematu zdekompletowanej kamizelki?

Dwie drogi wspomniane powyżej, będą się od siebie znacząco różniły. Wcale nie oznacza to jednak, że musisz decydować się tylko na jedną z nich! Dobrze wybrana kamizelka będzie potrafiła pełnić zarówno pierwszo, jak i drugoplanową rolę w Twoim zestawie. Jeśli nie jesteś pewien jaką wybrać, odwiedź Macaroni Tomato, nasi doradcy z pewnością pomogą.

Inspiracje - kamizelka i kolor Rdza

Inspiracje - kolory Fiolet Inspiracje - dwurzędowa kamizelka2

Dwurzędowe zapięcie, bardzo wyraźny wzór, materiał o dużej gramaturze – oto cechy prawdziwej odd vest. Nie musisz się obawiać, że kamizelka będzie zbyt śmiała. Uniesiesz nawet szalony wzrór i kolor, zgaszony spokojną jednolitą marynarką.

Znalezienie takiego egzemplarza jest naprawdę trudne. Najlepszym wyborem w tym wypadku będzie krawiectwo miarowe. Nie ograniczą Cię pomysły projektanta, będziesz mógł popuścić wodze wyobraźni i zadecydować o dosłownie najmniejszym detalu wymarzonej kamizelki. Niech to będzie dla Ciebie prawdziwe pole do popisu.

30789298

Kamizelki mają jeszcze jedną, bardzo pożądaną właściwość – potrafią zastąpić marynarkę. Przy zupełnie nieformalnych spotkaniach, gdy nawet zwykły blezer wydaje nam się zbyt oficjalny, a wciąż chcemy zachować nutę elegancji, możemy wykorzystać odd vest. Świetnie sprawdzi się w połączeniu z denimem i koszulą, nawet bez krawata. To iedalny pomost miedzy marynarką, a swetrem.

Jeśli zależy Ci na większym spectrum możliwości wykorzystania kamizelki, warto postawić na bardziej stonowany model. Okaże się on prawdziwym kameleonem, możliwym do zestawienia w dziesiątkach kombinacji. Na przykład w zestawie koordynowanym. Taka spokojna kamizelka z kolei nie „pogryzie się” z marynarką w wyraźny wzór. To ona będzie uspokajać zestaw.

8ff7015c462cb55de04635530a611aea 26634256

Oczywiście do odd vest można podejść inaczej. Zacząć od uszycia trzyczęściowego garnituru z wyjątkowej tkaniny, a kamizelkę z niego wykorzystywać jako odd vest właśnie. W tej roli najlepiej sprawdzą się materiały o klasycznych wzorach, takich jak drobny prążek, czy krata księcia Walii lub krata windowpane.Inspiracje - panama, węzeł księcia albertaInspriacje - brytyjski styl David GandyInspiracje - biała poszetka i lewitujący krawat

Jeśli już wiesz, że chciałbyś mieć odd vest, ale wciąż nie możesz się zdecydować na konkretny typ, oto nasze propozycje:

1. Zacznij od klasyki – szara kamizelka w kratę księcia Walii, o nieco większej gramaturze, najlepiej bez połysku. Absolutny must have.

2. Postaw na wzór i strukturę materiału – gdy masz już powyższy klasyk, pora na odrobinę szaleństwa, czyli czas na tweed. Jesienno-zimowy model kamizelki, z grubej wełny o wyraźnym splocie. ciekawym wyborem będzie jodełka lub donegal tweed.

3. Czas na kolor – a jeśli chcesz naprawde zaszaleć warto połączyć wzór z ciekawą barwą. W tej roli spełnią się krata windowpane, gun check lub tartan. Dla odważnych, im więcej kolorów, tym lepiej. Tutaj właśnie tkwi siła szytej na miarę kamizelki. Wybór materiałów jest ogromny i ogranicza nas właściwie wyobraźnia.

9-david-gandy

Dla tych, którzy pamiętają poprzedni artykuł, o szarym flanelowym garniturze, kolejna inspiracja. Jak widać odpowiednio wybrany materiał i wzór potrafią dopasować się nawet do takiego klasyka jak szara flanela.

Nie ważne zatem, czy inspirujesz się stylem brytyjskim, czy włoskim, w świecie mody poruszasz się swobodnie, czy stawiasz pierwsze kroki. Jeśli jeszcze nie masz swojego egzemplarza, najwższa pora na zakupy!

Spostrzegawczy czytelnicy zapewne zauważyli już, że na zdjęciach z inspiracjami pojawiają się ikony współczesnej mody męskiej. To tylko potwierdza tezę, że odd vest to prawdziwy mus w szafie każdego stylowego mężczyzny!

Źródła: thearmoury.tumblr.com, menstyle1.com, thousandyardstyle.com, shibumi-berlin.tumblr.com.