Menu
1 lutego 2017 r. TEKST: admin

Jak dobrać buty do reszty zestawu?

Kiedy w Twoim życiu nadchodzi moment, w którym trampki przestają być butami na każdą okazję, niechybnie przyjdzie Ci się zmierzyć z problemem wybrania odpowiedniego obuwia. Dziś postaram się udzielić kilku wskazówek jak dobrać buty do pozostałych elementów ubioru.

Sprawa jest wbrew pozorom dużo bardziej skomplikowana, niż się to pozornie wydaje. Przypomina walkę z mityczną Hydrą – ucinamy jedną głowę, a kolejne dwie pojawiają się na jej miejsce. Co mam na myśli? Kiedy tylko uzupełnisz jedną lukę w garderobie butów, pojawią się dwie kolejne. Ale od czego zacząć? Aby nie zagubić się w gąszczu rodzajów skór, kopyt, cholewek i barw, warto znać hierarchię formalności obuwia. Dzięki temu łatwiej dopasować buty do konkretnej okazji i stroju oraz zaplanować ewentualne wydatki.

Stara zasada głosi, że im but prostszy, tym bardziej formalny. Buty o najprostszej formie (brak przeszyć, gładka linia cholewki), będą najbardziej formalne. Druga część powyższej zasady odnosi się do koloru i wskazuje, że im but ciemniejszy, tym bardziej formalny. Nie przez przypadek w niektórych prestiżowych korporacjach, czy kancelariach, wciąż obowiązuje zasada nakazująca w pracy nosić tylko czarne buty.

Najbardziej formalne będzie zatem obuwie czarne, o prostym, klasycznym fasonie. Idealnym przykładem będą lotniki (bezszwowe lub z jednym szwem na pięcie/wnętrzu cholewki) lub czarne gładkie oksfordy, zwane w Polsce wiedenkami. Oba modele nadadzą się na ślub, wyjście do opery czy uroczysty bal, choć warto wtedy zadbać o porządne polerowanie, by nadać im dodatkowego blasku.

full_img_2089img_2092

Nieco mniej formalne będą pozostałe modele w kolorze czarnym, poczynając od tych z zamkniętą przyszwą, po te z otwartą. Ćwierćbrogsy, półbrogsy i pełne brogsy to nazwy oznaczające ilości zdobień na cholewce, czyli charakterystycznych dziurek. Im jest ich więcej, tym but mniej formalny. Szukając zatem butów dość formalnych, ale o stopień niżej niż gładkie oksfordy, skierowałbym się ku następującemu modelowi: Czarne półbrogsy Takie buty świetnie nadają się do garnituru, ale noszonego w codziennych sytuacjach. Buty z dużą ilością zdobień wyglądają świetnie do cięższych tkanin takich jak flanele czy tweedy, ale nie dżins! Nie nośmy czarnych butów do dżinsów! tumblr_ohs3a1CQkw1r5jwlho10_1280 Schodząc niżej w skali formalności zmieniamy kolor z czerni na brąz. Buty brązowe ale o prostej formie, będą bardziej formalne od brązowych z dużą ilością zdobień.  Im niżej schodzimy, tym trudniej ustalić stopień formalności kolejnych modeli. Czy bardziej formalne będą ciemnobrązowe gładkie oksfordy, czy może czarne półbrogsy? Podwójne monki czy zwykłe derby? Longwingi czy wingtipy? Od ilości nazw zaczyna boleć głowa, a możliwych kombinacji są setki.

Na szczęście obuwie to nie fizyka kwantowa, wystarczy więc pamiętać – im ciemniej tym formalniej, im prościej tym formalniej.tumblr_nn0m8c6jWk1r5jwlho3_1280 Im jaśniejszy kolor butów, tym mniej formalny ich charakter. Zatem oksfordy w kolorze mahoniowym (średni brąz) lub koniakowym (jasny brąz), sprawdzą się na co dzień, gdy w planach nie mamy ważnego spotkania, czy wieczorowego wyjścia. Z drugiej strony, gdy dodamy na cholewkę ażury, staną się świetnymi towarzyszami zestawów koordynowanych, imprez na świeżym powietrzu, czy niedzielnego spaceru.

Brązowe oksfordyBrązowe półbrogsy Powyższy model, to zdecydowanie powinien być wybór numer dwa w szafie każdego faceta, tuż obok czarnych, gładkich oksfordów. Doskonale sprawdzą się na wszystkich okazjach, na które wiedenki okażą się zbyt formalne. To prawdziwie uniwersalny model, pasujący do sportowych garniturów, chinosów i marynarki, czy jeansów i koszuli solo. Na podobnym poziomie formalności (choć nieco niżej) plasowałbym podwójne monki, czyli buty zapinane charakterystyczne klamerki: Brązowe double monkitumblr_nyollej9CO1r5jwlho9_1280

Mają nieco bardziej gładką linię niż półbrogsy, ale specyficzne zapięcie sprawia, że należą do grupy butów raczej nieformalnych. Ze względu na swój nieco dandysi charakter, będą przykuwać wzrok, o czym musisz pamiętać, decydując się na taki model. Z drugiej strony, to również jedna z ich największych zalet – przyciągają wzrok. Dla tych, którzy lubią być w centrum uwagi, wybór numer trzy.Zamszowe półbrogsy Im więcej zdobień na bucie, tym cięższy/grubszy materiał możemy do niego dobrać. Analogicznie ma się do tego grubość podeszwy. Buty z dużą ilością ażurów będą pasować do jeansów czy grubszych chinosów, z kolei gładkie oksfordy to idealne towarzystwo dla garnituru z wełny czesankowej. Obuwie zamszowe wspaniale łączy się z tweedem i flanelą, zamsz ma bowiem podobny charakter do tych tkanin i miękki, „ciepły” chwyt.tumblr_ohlwffhTGT1r5jwlho3_1280 Na koniec, musisz pamiętać, że żyjemy w czasach, gdy do garnituru zakłada się sportowe sneakersy, a w wielu sytuacjach skórzane buty założone do codziennego zestawu wywołują pytania w stylu „coś się tak wystroił?”. Tym bardziej uważam, że warto znać podstawowe zasady doboru obuwia do okazji. Nie po to, by zanudzać nimi znajomych na imprezie, ale po to, by wiedzieć co na taką imprezę założyć, by nie być overdressed.

Wszystkie zdjęcia pochodzą z witryny menstyle1.com