Menu
25 sierpnia 2016 r. TEKST: admin

Ikony stylu – Walter Cronkite

Walter Cronkite nie tylko był jednym z najbardziej rozpoznawalnych prezenterów amerykańskich wiadomości. Był również jednym z najlepiej ubranych. Przeczytajcie o jego prostym, acz wyjątkowo przemyślanym stylu i potędze wizerunku.

Osobisty styl nie zawsze musi być ekstrawagancki, by był rozpoznawalny i został zapamiętany. Wręcz przeciwnie, często to właśnie klasyka zapada nam w pamięć. Doskonałym przykładem jest Walter Cronkite, człowiek, który został znany nie przez to jak wygląda, ale co mówi. A jednak nienaganny wygląd pomógł mu ugruntować swoją pozycje na ekranach amerykańskich telewizorów, a przede wszystkim zbudować wiarygodność i zaufanie wśród widzów.

Walter_Cronkite_(1985)Dokonał tego w prosty sposób, który przy odrobinie wysiłku może zastosować każdy z nas. Wykorzystał potęgę garnituru, tego jak silne skojarzenia łączą się z tym rodzajem ubioru. Prezentując najważniejsze wiadomości z kraju i świata przed milionami amerykańskich obywateli zawsze ubrany był nienagannie. Dobrze skrojony garnitur, biała koszula, stonowany krawat i biała poszetka. Prostota i klasyka, a jednocześnie pokazana dbałość o szczegóły i skrupulatność, czyli dwie cechy dobrego dziennikarza. Garnitur od razu wzbudzał w widzach pewną powagę dla słów, które wypowiadał Walter. Oczywiście dbał on również o rzetelność przekazu przed jego odczytaniem, sam garnitur nie sprawił, że zawsze podawał nieomylne informacje. Był jednak jednym z ważnych elementów budujących wiarygodność wizerunkową Cronkite’a jako anchormana.

Wyobrażacie sobie prezentera wiadomości przekazującego informacje ze świata w t-shircie i jeansach? Nie brzmi to jak odpowiedzialne źródło rzetelnych wieści. Co innego facet w garniturze i białej koszuli, od razu budzi inne skojarzenia.  Jeśli dodatkowo garnitur dobrze leży, a reszta ubioru jest poprawnie dobrana, możemy spodziewać się, że patrzymy i słuchamy kogoś odpowiedzialnego. Kogoś kto zadba o to, by przekazywane przezeń informacje były prawdziwe i rzetelne. Właśnie taką pozycję przez lata wystąpień na antenie zbudował Walter.

CBS News anchor Walter Cronkite reports that President John F. Kennedy was assassinated in Dallas on Nov. 22, 1963.Kiedy doszło do zamachu na prezydenta Kennedy’ego Cronkite był jednym z pierwszych relacjonujących bieżące wydarzenia i stan głowy państwa. Wystąpił wtedy z krótkim oświadczeniem na antenie w samej koszuli, bez marynarki. To był kolejny mocny przekaz. Widzowie wiedzieli, że jeśli ktoś taki jak Cronkite zrezygnował z założenia garnituru przed wejściem na wizję, nie chcąc marnować czasu, to sytuacja musiała być naprawdę poważna. I takaż właśnie była. Informację o śmierci Kennedy’ego CBS (stacja w której prezenterem był Cronkite) podała dość późno, gdyż Walter musiał się upewnić, że przecieki, które docierały już od jakiegoś czasu to sprawdzone wiadomości i prezydent rzeczywiście zmarł. Dopiero wtedy, już w pełnym anturażu, pojawił się ponownie na antenie przekazując wieści o śmierci JFK.

cronkite-om05-brinkley

Spójność wizerunkowa stała się jednym z największych atutów Cronkite’a i dlatego postanowiliśmy go umieścić w naszym cyklu Ikony stylu. Pokazywał, że nie trzeba wyglądać jak strojny paw, żeby wyglądać dobrze. Że ważne jest nie tylko to co mamy na sobie, ale też to co mamy do przekazania. Jednocześnie dbał o to, by ubiór tylko wzmacniał jego przekaz, nie odwracał uwagi od wypowiadanych słów, a podkreślał ich rolę. Jako iż ikony stylu mają inspirować Was do pracy nad swoją garderobą, garść porad jak budować własną wiarygodność wizerunkową:

  • postaw na proste elementy, nie przesadzaj,
  • wybieraj klasyczne fasony, dopasowane do Twojej sylwetki,
  • doceń siłę garnituru, ale nie musisz ograniczać się tylko do granatowego,
  • pamiętaj o drobnych detalach, które świadczą o całości (poszetka!),
  • zadbaj o nienaganny wygląd ubrań, muszą być czyste i wyprasowane,
  • dopasowuj strój do sytuacji, uważaj by nie być mocno overdressed.

Jeśli podoba Ci się styl Waltera Cronkite’a wypełnij formularz poniżej i umów się na wizytę w naszym butiku, a my zadbamy o Twój wizerunek.

Umów wizytę

Fields marked with an * are required

Shop the story