Menu
22 czerwca 2015 r. TEKST: admin

Ikony stylu- Lapo Elkann

Za granicą o kimś, kto urodził się pod szczęśliwą gwiazdą mówi się, że urodził się w koszuli. W przypadku Lapo Elkana byłaby to pewnie koszula szyta na miarę u Siniscalchi’ego – koszularza włoskich przemysłowców.

Jego dziadkiem był Gianni Agnelli – jedna z ikon męskiego stylu. Trudno po kimś takim nie być obciążonym genetycznie. I stylistycznie. Lapo odziedziczył  nie tylko sporą fortunę, ale  też dobry gust oraz , szafy pełne szytych w mediolańskiej pracowni rodziny Caraceni, garniturów.

Agnelli dziadek miał bardzo wyrazisty styl.  Jego charakterystyczne dwurzędowe garnitury, krawaty zawiązane tak, że cieńszy koniec mocno wystawał, wysokie buty noszone do formalnych spodni.  Kołnierzyki button-down, które nigdy nie były zapięte. Zegarek założony zawsze na mankiecie koszuli, nigdy pod nim. L’avvocato – bo tak we Włoszech mówi się na zasłużonych przemysłowców – był bez wątpienia jednym z ojców włoskiej sprezzatura’y.

agnelli.zegarek

Wszystko to wynikało nie tyle z nieznajomości reguł, ale ze świadomego ich łamania. Żeby wyjść z formy, trzeba ją najpierw dobrze znać.

Lapo Elkann wszedł do zarządu samochodowego imperium Fiata w dość wczesnym wieku. Dziadek uczył go, jak prowadzić biznes. Wprowadzał w arkana zarządzania ogromną firmą.  Elkann należy do zespołów zajmujących się marketingiem Ferrari oraz Maserati. Był też jednym z autorów sukcesu nowej wersji Fiata 500. Elkann stworzył wraz z Lucą Cordero di Montezemolo specjalną usługę w Ferrari – Ferrari Tailor Made.

Wszystko to wynikało nie tyle z nieznajomości reguł, ale ze świadomego ich łamania. Żeby wyjść z formy, trzeba ją najpierw dobrze znać.

Lapo trafił na listę najlepiej ubranych mężczyzn magazynu Vanity Fair. Można się niej znaleźć tylko wtedy, gdy ma się mocny, indywidualny styl. Zresztą niedawno ukazała się napisana przez Elkanna książka – „Le regole del mio stile” – Zasady mojego stylu.

Większość garniturów Elkanna szyje w Neapolu Rubinacci. Prócz tego, wiele z odziedziczonych po dziadku ubrań dopasowano dla niego w pracowni Caraceni, czyli tam, gdzie były pierwotnie uszyte.

Lapa-Elkan-GQ_27Jun13_getty_b lapo.solaro

Przeważnie dwurzędowe, z bardzo szerokimi klapami,  zapinane w sposób „six on one”. To optycznie wydłuża tułów, a Lapo nie jest mężczyzną słusznego wzrostu. Wszystkie jego garnitury i marynarki są świetnie zbalansowane. W szyciu na miarę wyczucie proporcji jest, poza krojem oraz tkaniną, bardzo istotne.

Lapo nie boi się odważnych kolorów i mocnych wzorów. Lubi kratę księcia Walii w nieoczywistych połączeniach kolorystycznych. Umie jednak obronić nawet najtrudniejszy wzór materiału przez spokojną bazę.  Nie epatuje wtedy skrajnymi wzorami. Równoważy wszystko przy pomocy odpowiedniej tonacji barw. Jest to z pewnością wyższa szkoła jazdy.

Jednym z krawieckich reliktów lat 70tych jest tkanina solaro (na zdjęciu obok- tkanina dostępna w Macaroni Tomato na marynarki i garnitury szyte na miarę).  Nieco opalizująca.  Bardzo włoska. Niezwykle trudna do szycia oraz do noszenia. Lapo udaje się i ta, wydawało by się, karkołomna sztuka.  Jego zestawy z garniturami solaro nie wyglądają tandetnie.  Marynarkę zakłada najczęściej do białych spodni. Jeśli ubiera cały garnitur, to zawsze z białą koszulą oraz z niebanalnym gładkim krawatem. Dobiera też kolorowe, kontrastujące skarpetki.

lapo2

Słynne jest jego zdjęcie w bawełnianym, czerwonym garniturze na tle kilkunastu wyścigowych bolidów Ferrari. Albo inny jego dość kontrowersyjny zestaw –  dwurzędowy smoking z brązowego aksamitu z czarnymi klapami założony na organizowaną po gali rozdania Oscarów imprezę Vanity Fair. Zaskakujące jest to, że żadnego z tych ubrań nie można nazwać przerysowanym czy teatralnym. Lapo nie przekracza niewidzialnej granicy pomiędzy dobrym stylem a śmieszną stylizacją.

Mieszanie tego co formalne z nieformalnym przychodzi mu z niezwykłą łatwością. Wydaje się, że im mniej się stara, tym lepszy efekt osiąga

Jak mało kto Lapo unosi nawet ocierające się o ekstrawagancję zestawy. Wytłumaczenie tego jest dość proste. On nie musi się silić i pozować. Z takim zapleczem rodzinno-finansowym stać go, głównie mentalnie, na zabawę konwencją. Czy będzie w podartych spodniach i wyciągniętym t-shircie, czy też w perfekcyjnie skrojonym neapolitańskim garniturze nie ma to znaczenia. Ma charakter i osobowość. A to najlepsze dodatki.

Jak stworzyć garderobę podobną do Lapo? Oto kilka praktycznych porad:

– warto zainwestować w dobre dodatki: kilka krawatów z drukowanego jedwabiu najlepiej o bardzo włoskim charakterze, dobranych tak, aby komponowały się z możliwie największą liczbą materiałów. Obowiązkowo trzeba mieć też granatowy, gładki krawat. Lapo lubi dziergane krawaty – podobnie jak jego słynny dziadek.

– dobrą alternatywą dla krawata jest też duży szal z drukowanej wełny.

– konieczne będą też szyte na miarę białe koszule, bo są najlepszą bazą dla wielu zestawów

– dobrze jest też uszyć na miarę jeansową koszulę, ale skrojoną tak, jak typowa biznesowa. Ciekawie wygląda z mankietem na spinki.

– kołnierzyki Elkanna są przeważnie typu cut-away – bardzo rozcięte. Tu uwaga: one dobrze wyglądają przy rozmiarze maksymalnie do 41. Jeśli chcesz taką koszulę zamówić w butiku Macaroni Tomato, poproś o kołnierzyk St. James.

– warto przy okazji zamawiania białej koszuli poprosić o kilka chusteczek uszytych z tego samego materiału. Będą dobrym dodatkiem do szarych, granatowych i czarnych zestawów. Jak również do garniturów z trudnej wełny solaro. Lapo raczej unika kolorowych poszetek.

– dla złamania zestawu dobrze jest mieć kilka par kolorowych skarpetek.

– buty Elkanna są odważne i ekstrawaganckie. Na początek dobrą propozycją będą sportowe sneakersy np. Nike lub Addidas. Lapo lubi też zamszowe mokasyny z szyszkami.

– garnitury i marynarki Elkanna są przeważnie dwurzędowe, z szeroką klapą. Trzeba z tym jednak uważać, bo wymaga to dobrego wyczucia proporcji.

– obowiązkowo trzeba mieć też smoking z wełny w kolorze midnight-blue z czarnymi rypsowymi klapami. Później samą marynarkę można łączyć z jeansami na wyjścia do klubów. Taki smoking możecie zamówić w butiku Macaroni Tomato.

– materiały proponowane na początek to dobry tenis, szara flanela, delikatne kraty. W przypadku zestawów Elkanna ważna jest świadomość kolorystyczna oraz nieoczywiste dobieranie dodatków oraz mieszanie barw.

– W szafie powinny się też znaleźć kolorowe bawełniane spodnie