Menu
25 listopada 2014 r. TEKST: admin

Garnitur z kamizelką

Poszedłem z prądem, dałem się ponieść modzie, zdecydowałem się na garnitur z kamizelką. Moda, modą, ale stała też za tym racjonalna kalkulacja.

Mówi się, że klasyczna elegancja jest niezmienna, trwa niewzruszona jak skała i nie poddaje się naporowi mody. Ale to nie prawda. I w niej widać trendy, chwilowe fascynacje i zapożyczenia z wybiegów.

Przykładem na to jest choćby powrót do łask marynarek dwurzędowych. Poszetki przeżywają prawdziwy renesans, ale już krawaty schodzą do katakumb. Tymczasem kamizelki zaczynają święcić tryumfy. Objawiły się nam wyraźnie na targach Pitti Uomo we Florencji pół roku temu i będzie ich z pewnością coraz więcej w kolejnych kolekcjach.

I ja zdecydowałem się na garnitur z kamizelką, poszedłem z prądem, dałem się ponieść modzie, ale stała za tym racjonalna kalkulacja.  Mężczyzna powinien mieć jak najmniej ubrań, aby za ich pomocą ubrać się na jak największą ilość okazji. I ten garnitur taki właśnie jest. Jak szwajcarski scyzoryk.

Mężczyzna powinien mieć jak najmniej ubrań, aby za ich pomocą ubrać się na jak największą ilość okazji.

Kamizelka nadaje każdemu garniturowi nobliwości. W dawnych czasach kamizelki wyróżniały kadrę zarządzającą, kojarzyły się z wysokim statusem społecznym. Ślady takie myślenia spotkałem z firmowym dresscodzie jednej z największych międzynarodowych firm doradczych. Wyraźnie napominano tam początkujących pracowników, że nie powinni paradować w trzyczęściowym garniturze. Kamizelka – symbol wysokiej pozycji w firmie – zarezerwowana była dla menadżerów.

DSC_4618ZW

Mój tweedowy garnitur, w swojej wersji maksimum, to poważna sprawa. Ma w sobie coś nobliwego i vintage. Wykonany jest ze zgrzebnego tweedu, bałem się, że całość będzie miała zbyt tradycyjny charakter.  Zamówiłem więc marynarkę nieco krótszą niż zwykle, a w trakcie przymiarki zadbaliśmy z naszym krawcem o odpowiednio wąskie spodnie. Chodziło o to, żeby krojem i dopasowaniem przełamać tradycyjny materiał.

Muszę przyznać po kilku tygodniach noszenia, że cały urok tego trzyczęściowego garnituru tkwi w fakcie niesłychanej uniwersalności. Jego klocki świetnie nadają się do kompletowania innych zestawów.

Policzmy: można go nosić jako cały zestaw, można założyć bez kamizelki odbierając trochę formalności. Samą marynarkę można wykorzystać jako marynarkę sportową do noszenia https://pl.pinterest.com/pin/790663278326645000/ z innymi spodniami. Można w końcu założyć kamizelkę i marynarkę, choćby do dżinsów.

DSC_4679 DSC_4739 DSC_4805 DSC_4717

Garnitur z sezonowej kolekcji materiałów The Finest.  Czas realizacji zamówienia 4 do 5 tygodni. Marynarki garnitury The Finest dostępne są w naszym warszawskim butiku przy Rozbrat 22.

Dowiedz się więcej o The Finest.