Menu
16 sierpnia 2016 r. TEKST: admin

Boat shoes – żeglarska przygoda

Idealne buty na lato? Lekkie, wygodne i stosunkowo uniwersalne. Espadryle są super, ale poza plażą na miejskim chodniku sprawdzą się średnio. Loafersy mogą być zbyt formalne oraz niezbyt lubią się z wodą i piaskiem. Co pozostaje zatem dla tych, którzy na wakacje wybiorą się nad morze lub jezioro? Oczywiście buty żeglarskie.

Boat-shoes, czyli właśnie buty żeglarskie, zaliczane są czasem do grupy mokasynów, ale to pewne uproszczenie. Mają co prawda jedną cechę wspólną z tym rodzajem obuwia, ale jednak nie są to typowi przedstawiciele gatunku. kieljamespatricktumblr2Mokasyny robione są odwrotnie niż normalne buty. Skóra zawijana do góry tworzy równocześnie podeszwę i cholewkę, która następnie zszyta, tworzy charakterystyczny wałek wzdłuż noska. Łatwo zauważyć, że w przypadku boat shoes, przeszycie jest na swoim miejscu, ale podeszwa jest gumowa, mocowana od spodu, więc nijak ma się do klasycznych mokasynów.

jackthreads2Skąd się wzięły buty na łódkę? Z ludzkiej pomysłowości i pragmatyzmu. W końcu potrzeba matką wynalazku. Paul Sperry, amerykański żeglarz-amator, okazał się wyjątkowo spostrzegawczym człowiekiem. Zauważył z jaką łatwością jego pies porusza się po tafli lodu i zainspirowany tym, postanowił ulepszyć swoje buty na łódkę. Scyzorykiem ponacinał rowki na podeszwie, dzięki czemu buty mniej się ślizgały na mokrym pokładzie. Tak miały powstać pierwsze boat shoes. z biegiem lat Sperry rozwijał swój koncept, by w końcu opatentować pomysł i zamienić go w biznes. Markę Sperry Top-Sider do dziś kojarzymy z najlepszymi butami żeglarskimi na świecie.

Oczywiście na przestrzeni lat pojawiło się wiele usprawnień i modyfikacji, ale szybko utarł się klasyczny wzór butów żeglarskich. Biała kauczukowa podeszwa, skórzana cholewka z rzemykiem dookoła kostki to główne znaki rozpoznawcze. Ponownie, również te detale, były wynikiem pragmatycznego podejścia. Biała podeszwa nie brudziła pokładu, a zaciśnięty rzemyk sprawiał, że but lepiej trzymał się na stopie. W ten sposób powstał jeden z klasyków stylu sportowego, który nieprzerwaną popularnością cieszy się do dziś. Boat shoes świetnie skomponują się ze wszelkiego rodzaju chinosami, ale będą również doskonałym towarzyszem dla szortów. Pozwolą zachować elegancki wygląd podczas wyprawy na plażę, stając się doskonałą alternatywą dla wszechobecnych klapków.

W ofercie Macaroni Tomato znajdziecie dwa najbardziej klasyczne modele, czyli granatowe i brązowe boat shoes ze skory licowej. Producentem jest Loake, a kto jak kto, ale Brytyjczycy znają się na żeglowaniu!

Shop the story